AVX Corporation VJ13MC0600KBA
VJ13MC0600KBA picture photo
Mfg. Part Number
VJ13MC0600KBA
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 67V 250A 1210
Datasheet Download
VJ13MC0600KBA.pdf
Availability of VJ13MC0600KBA
QUANTITY
VJ13MC0600KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ13MC0600KBA
Internal Part NumberEIS-VJ13MC0600KBA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransGuard™ Transient Protection Components
TransGuard® Sub pF Varistors
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Varistor Voltage (Min)67V
Varistor Voltage (Typ)75V
Varistor Voltage (Max)83V
Current - Surge250A
Number of Circuits1
Maximum AC Volts42VAC
Maximum DC Volts60VDC
Energy1.5J
Package / Case1210 (3225 Metric)
Mounting TypeSurface Mount, MLCV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ13MC0600KBA
Related LinksVJ13MC, VJ13MC0600KBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
VJ13MC0600KBA Details Description
Related parts for VJ13MC0600KBA
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SEN SCR 400V .8A 500A TO92 datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 1.27MM datasheet.pdf