FFF VJ14215200J0G
VJ14215200J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ14215200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 180 STACK
Datasheet Download
VJ14215200J0G.pdf
Availability of VJ14215200J0G
QUANTITY
VJ14215200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ14215200J0G
Internal Part NumberEIS-VJ14215200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ14215200J0G
Related LinksVJ1421, VJ14215200J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ14215200J0G Details Description
Related parts for VJ14215200J0G
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 114 I/O 144LQFP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24750 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 600 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 15POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf