FFF VJ14215200J0G
VJ14215200J0G picture photo
Mfg. Part Number
VJ14215200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB RIS CLA 180 STACK
Datasheet Download
VJ14215200J0G.pdf
Availability of VJ14215200J0G
QUANTITY
VJ14215200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ14215200J0G
Internal Part NumberEIS-VJ14215200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesVJ
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ14215200J0G
Related LinksVJ1421, VJ14215200J0G Datasheet, FFF Distributor
VJ14215200J0G Details Description
Related parts for VJ14215200J0G
IC MULTIPLEXER 8X1 24SOIC datasheet.pdf
RES MO 1W 200 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 50POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
LAMP INCAN PNL MNT T3 1/4 GREEN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 105POS SMD datasheet.pdf