Vishay/Vitramon VJ1808A101KBRAT4X
VJ1808A101KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A101KBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A101KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808A101KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808A101KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A101KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A101KBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A101KBRAT4X
Related LinksVJ1808A1, VJ1808A101KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A101KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A101KBRAT4X
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 380MA 1.38 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V MINI datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
RELAY REED SPST 700MA 12V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 20A POWERFLAT datasheet.pdf