Vishay/Vitramon VJ1808A390KBHAT4X
VJ1808A390KBHAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A390KBHAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 3KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A390KBHAT4X.pdf
Availability of VJ1808A390KBHAT4X
QUANTITY
VJ1808A390KBHAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A390KBHAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A390KBHAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A390KBHAT4X
Related LinksVJ1808A3, VJ1808A390KBHAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A390KBHAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A390KBHAT4X
TRANS PREBIAS PNP 250MW SMT3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf