Vishay/Vitramon VJ1808A560KBRAT4X
VJ1808A560KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A560KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A560KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808A560KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808A560KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A560KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A560KBRAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A560KBRAT4X
Related LinksVJ1808A5, VJ1808A560KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A560KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A560KBRAT4X
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 2.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SRC CLIP HM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ VFQFPN datasheet.pdf
HUB USB 4-PORT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf