Vishay/Vitramon VJ1808A750KBBAT4X
VJ1808A750KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808A750KBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 75PF 100V NP0 1808
Datasheet Download
VJ1808A750KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1808A750KBBAT4X
QUANTITY
VJ1808A750KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808A750KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808A750KBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance75pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808A750KBBAT4X
Related LinksVJ1808A7, VJ1808A750KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808A750KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1808A750KBBAT4X
HEADER OPEN CUP 3LVL .300 24POS datasheet.pdf
SOLENOID OPEN 3/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
VARISTOR 610V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
HALL EFF T-BAR FADER BULLET HNDL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf