Vishay/Vitramon VJ1808Y102JBFAT4X
VJ1808Y102JBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y102JBFAT4X
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y102JBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y102JBFAT4X
QUANTITY
VJ1808Y102JBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y102JBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y102JBFAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y102JBFAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y102JBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y102JBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y102JBFAT4X
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 3M OHM 2.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 7.25"L X 6.25"W datasheet.pdf
CABLE 9COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
BERGSTIK HDR PIP datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS 1.27MM datasheet.pdf