Vishay/Vitramon VJ1808Y102KBGAT4X
VJ1808Y102KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y102KBGAT4X
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y102KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y102KBGAT4X
QUANTITY
VJ1808Y102KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y102KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y102KBGAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y102KBGAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y102KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y102KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y102KBGAT4X
IDC CABLE - MSD16K/MC16F/MCG16K datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-DIP datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 6W D2PAK datasheet.pdf
IC UCODE G2XL FTB1 3XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.5"L X 4.5"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
RES 16.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf