Vishay/Vitramon VJ1808Y122JBRAT4X
VJ1808Y122JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y122JBRAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1200PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y122JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y122JBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y122JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y122JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y122JBRAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y122JBRAT4X
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y122JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y122JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y122JBRAT4X
XFRMR LAMINATED 4.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
BIT TORX T40 0.98" datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 12POS TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONTROL PROC RELAY OUT 100-240V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf