Vishay/Vitramon VJ1808Y153MXEAT5Z
VJ1808Y153MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y153MXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y153MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y153MXEAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y153MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y153MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y153MXEAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y153MXEAT5Z
Related LinksVJ1808Y1, VJ1808Y153MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y153MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y153MXEAT5Z
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC USB HOST/PERIPH CNTRL 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MAC CTRLR 8/16BIT 128-LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 60V 8-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf