Vishay/Vitramon VJ1808Y222KBGAT4X
VJ1808Y222KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y222KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y222KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y222KBGAT4X
QUANTITY
VJ1808Y222KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y222KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y222KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y222KBGAT4X
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y222KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y222KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y222KBGAT4X
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC CTRLR PFC/BALLAST SOIC-20 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 85MA 14 OHM SMD datasheet.pdf
DSUB 5W5 M G50 datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 0.6-3.3V 6A 20W datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf