Vishay/Vitramon VJ1808Y272JBRAT4X
VJ1808Y272JBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y272JBRAT4X
Brief Description
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y272JBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y272JBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y272JBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y272JBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y272JBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y272JBRAT4X
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y272JBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y272JBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y272JBRAT4X
MOSFET N-CH 80V 30A WPAK datasheet.pdf
IC DGTL POT 4CH 100K 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
IC BATT CHARGE MGMT 24VQFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 3W DO204AL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 390MA 1 OHM SMD datasheet.pdf