Honeywell Sensing and Productivity Solutions 112-502EAJ-B01
112-502EAJ-B01 picture photo
Mfg. Part Number
112-502EAJ-B01
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 5K OHM GLASS RAD
Datasheet Download
112-502EAJ-B01.pdf
Availability of 112-502EAJ-B01
QUANTITY
112-502EAJ-B01 Order Process
Ship out your order
Specifications of 112-502EAJ-B01
Internal Part NumberEIS-112-502EAJ-B01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series112
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C5k
Resistance Tolerance±20%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853518K
Operating Temperature-60°C ~ 300°C
Power - Max-
Length - Lead Wire0.38" (9.60mm)
Mounting TypeFree Hanging
Package / CaseBead, Glass
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)112-502EAJ-B01
112-502EAJ-B01 Details Description
Related parts for 112-502EAJ-B01
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 16DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
IC CLK GEN /2 4 /4 6 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 260MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 10V X7R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf