Vishay/Vitramon VJ1808Y272KBLAT4X
VJ1808Y272KBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y272KBLAT4X
Brief Description
CAP CER 2700PF 630V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y272KBLAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y272KBLAT4X
QUANTITY
VJ1808Y272KBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y272KBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y272KBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y272KBLAT4X
Related LinksVJ1808Y2, VJ1808Y272KBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y272KBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y272KBLAT4X
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 70POS VERT datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44LLP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 50 Position Through Hole Kinked Pin datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 20POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
SV 7.62HP/02/90G 3.5SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V X8G RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
DIODE FAST REC 75V 0.25A SOD323F datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf