Vishay/Vitramon VJ1808Y332KXPAT5Z
VJ1808Y332KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y332KXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 3300PF 250V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y332KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y332KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y332KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y332KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y332KXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y332KXPAT5Z
Related LinksVJ1808Y3, VJ1808Y332KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y332KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y332KXPAT5Z
RES ARRAY 3 RES 150 OHM 6SIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE A 21POS datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C032MS-1C1-3 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 100POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf