Vishay/Vitramon VJ1808Y333KXCAT00
VJ1808Y333KXCAT00 picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y333KXCAT00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y333KXCAT00.pdf
Availability of VJ1808Y333KXCAT00
QUANTITY
VJ1808Y333KXCAT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y333KXCAT00
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y333KXCAT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.080" W (4.50mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y333KXCAT00
Related LinksVJ1808Y3, VJ1808Y333KXCAT00 Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y333KXCAT00 Details Description
Related parts for VJ1808Y333KXCAT00
CONN HEADER VERT .100 8POS 15AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf