Vishay/Vitramon VJ1808Y392KBRAT4X
VJ1808Y392KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y392KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 3900PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y392KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y392KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y392KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y392KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y392KBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y392KBRAT4X
Related LinksVJ1808Y3, VJ1808Y392KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y392KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y392KBRAT4X
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 19.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
STANDOFF KIT .348 F-F datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 166MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf