Vishay/Vitramon VJ1808Y471JBLAT4X
VJ1808Y471JBLAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y471JBLAT4X
Brief Description
CAP CER 470PF 630V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y471JBLAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y471JBLAT4X
QUANTITY
VJ1808Y471JBLAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y471JBLAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y471JBLAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y471JBLAT4X
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y471JBLAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y471JBLAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y471JBLAT4X
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.395" 5MM 3LD datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2UF RADIAL datasheet.pdf