Omron Automation & Safety A16L-JAM-24-1
A16L-JAM-24-1 picture photo
Mfg. Part Number
A16L-JAM-24-1
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A16L-JAM-24-1.pdf
Availability of A16L-JAM-24-1
QUANTITY
A16L-JAM-24-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of A16L-JAM-24-1
Internal Part NumberEIS-A16L-JAM-24-1
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC)
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life2,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16L-JAM-24-1
Related LinksA16L-J, A16L-JAM-24-1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A16L-JAM-24-1 Details Description
Related parts for A16L-JAM-24-1
IC CCD SIGNAL PROC/SCAN 48-LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.15A 135 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 356 I/O 456PBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 1BIT UDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf