Vishay/BCcomponents VY2472M49Y5US6UV0
VY2472M49Y5US6UV0 picture photo
Mfg. Part Number
VY2472M49Y5US6UV0
Brief Description
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2472M49Y5US6UV0.pdf
Availability of VY2472M49Y5US6UV0
QUANTITY
VY2472M49Y5US6UV0 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2472M49Y5US6UV0
Internal Part NumberEIS-VY2472M49Y5US6UV0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVY Series Safety Capacitors
3D ModelVY2.stp
Standard Package750
SeriesVY2
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2472M49Y5US6UV0
Related LinksVY2472M4, VY2472M49Y5US6UV0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2472M49Y5US6UV0 Details Description
Related parts for VY2472M49Y5US6UV0
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 28SGL 2.36MM datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.312" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 40POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf