Vishay/Vitramon VJ1808Y471KBRAT4X
VJ1808Y471KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y471KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y471KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y471KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y471KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y471KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y471KBRAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y471KBRAT4X
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y471KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y471KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y471KBRAT4X
TRANS PREBIAS NPN 125MW SSMINI3 datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DISPLAY 10CHAR .145" 5X5 HER datasheet.pdf
4.20MM WTB VERT HEADER 6CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
X4 SAS CABLE ASSY - 0.50 KEY 4 6 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT PIN SLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
ANTENNA CHIP DIELECTRIC 3010MHZ datasheet.pdf