Vishay/Vitramon VJ1808Y472JXEAT5Z
VJ1808Y472JXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y472JXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 4700PF 500V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y472JXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y472JXEAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y472JXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y472JXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y472JXEAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y472JXEAT5Z
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y472JXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y472JXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y472JXEAT5Z
IC FILTER USB ESD PROTECT SOT363 datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 400V 30A TO-247 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5A 27 MOHM SMD datasheet.pdf
IC DECODER VIDEO PCI 128PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
ICL 0.5 OHM 25% 16A 23.62MM datasheet.pdf