Vishay/Vitramon VJ1808Y472KBRAT4X
VJ1808Y472KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y472KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 4700PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y472KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y472KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y472KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y472KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y472KBRAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y472KBRAT4X
Related LinksVJ1808Y4, VJ1808Y472KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y472KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y472KBRAT4X
RES TEMP SENS 180 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
ANTENNA 3DB-MEG 902-928MHZ datasheet.pdf
CIRC CONN 2POS MALE 6' CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 701A 70A 62 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TH/TT datasheet.pdf
PCB TRM STRT CRMP BLKHD MNT datasheet.pdf
SSD EUSB 2/3 KEY 71MM 32G CE MLC datasheet.pdf