Vishay/Vitramon VJ1808Y561KBFAT4X
VJ1808Y561KBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y561KBFAT4X
Brief Description
CAP CER 560PF 2KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y561KBFAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y561KBFAT4X
QUANTITY
VJ1808Y561KBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y561KBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y561KBFAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y561KBFAT4X
Related LinksVJ1808Y5, VJ1808Y561KBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y561KBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y561KBFAT4X
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2A 135 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 32POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 106.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJI 1 X IP20 ANG180 22/1SOLI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf