Vishay/Vitramon VJ1808Y561KBRAT4X
VJ1808Y561KBRAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y561KBRAT4X
Brief Description
CAP CER 560PF 1.5KV X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y561KBRAT4X.pdf
Availability of VJ1808Y561KBRAT4X
QUANTITY
VJ1808Y561KBRAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y561KBRAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y561KBRAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1500V (1.5kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y561KBRAT4X
Related LinksVJ1808Y5, VJ1808Y561KBRAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y561KBRAT4X Details Description
Related parts for VJ1808Y561KBRAT4X
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN MINI SAS 26POS R/A SMD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X5R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 500MA 125V datasheet.pdf