Vishay/Vitramon VJ1808Y682MXEAT5Z
VJ1808Y682MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y682MXEAT5Z
Brief Description
CAP CER 6800PF 500V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y682MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y682MXEAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y682MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y682MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y682MXEAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y682MXEAT5Z
Related LinksVJ1808Y6, VJ1808Y682MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y682MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y682MXEAT5Z
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CONN MMCX JACK datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1 UF 10% 300 VAC RAD datasheet.pdf