Vishay/Vitramon VJ1808Y682MXEAT5Z
VJ1808Y682MXEAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1808Y682MXEAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 500V X7R 1808
Datasheet Download
VJ1808Y682MXEAT5Z.pdf
Availability of VJ1808Y682MXEAT5Z
QUANTITY
VJ1808Y682MXEAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1808Y682MXEAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1808Y682MXEAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1808Y682MXEAT5Z
Related LinksVJ1808Y6, VJ1808Y682MXEAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1808Y682MXEAT5Z Details Description
Related parts for VJ1808Y682MXEAT5Z
RES 19.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1000V 900A TO200AC datasheet.pdf
DIODE ZENER 2V 200MW UMD2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
PUNCH datasheet.pdf
4-WIRE FLAT CBL 100M FOR S-LINK datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.5MM PITCH datasheet.pdf