Vishay/Vitramon VJ1812A101JBEAT4X
VJ1812A101JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812A101JBEAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1812
Datasheet Download
VJ1812A101JBEAT4X.pdf
Availability of VJ1812A101JBEAT4X
QUANTITY
VJ1812A101JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812A101JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812A101JBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812A101JBEAT4X
Related LinksVJ1812A1, VJ1812A101JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812A101JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ1812A101JBEAT4X
HOOK-UP STRND 16AWG BLUE 100' datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.225V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG VERTICAL 60POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH W/LATCH 8-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 500 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE LOCKING NAT 5.91" 18LB datasheet.pdf
CABLE 25COND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 2W DC SPST 2M datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 979MA 200 MOHM datasheet.pdf