Vishay/Vitramon VJ1812A391JBCAT4X
VJ1812A391JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812A391JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 200V NP0 1812
Datasheet Download
VJ1812A391JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1812A391JBCAT4X
QUANTITY
VJ1812A391JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812A391JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812A391JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812A391JBCAT4X
Related LinksVJ1812A3, VJ1812A391JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812A391JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1812A391JBCAT4X
FIXED IND 1.8UH 280MA 3.5 OHM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 56 POS .197 SMD datasheet.pdf
CONN MAGNATRON ELECT LEAD ASSY datasheet.pdf
FUSE 400MA 125V TELCM 18.8MM PCB datasheet.pdf
SENSOR ABSOLUTE 2-15PSIA datasheet.pdf
IC QUAD LINE RCVR LP 14-SOIC datasheet.pdf
IC AMP MONO CLASS D 2A 9WLP datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf