Vishay/Vitramon VJ1812Y102KBPAT4X
VJ1812Y102KBPAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y102KBPAT4X
Brief Description
CAP CER 1000PF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y102KBPAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y102KBPAT4X
QUANTITY
VJ1812Y102KBPAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y102KBPAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y102KBPAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y102KBPAT4X
Related LinksVJ1812Y1, VJ1812Y102KBPAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y102KBPAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y102KBPAT4X
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LP LIMIT 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf