Vishay/Vitramon VJ1812Y223KXPAT5Z
VJ1812Y223KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y223KXPAT5Z
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y223KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1812Y223KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1812Y223KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y223KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y223KXPAT5Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y223KXPAT5Z
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y223KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y223KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1812Y223KXPAT5Z
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 13.3VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEADER STRAIGHT 2MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 10"W datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf