Vishay/Vitramon VJ1812Y224MXPAT5Z
VJ1812Y224MXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y224MXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 0.22UF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y224MXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1812Y224MXPAT5Z
QUANTITY
VJ1812Y224MXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y224MXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y224MXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y224MXPAT5Z
Related LinksVJ1812Y2, VJ1812Y224MXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y224MXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1812Y224MXPAT5Z
POLYSWITCH STRAP 3.4A HOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A TO263-7 datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2ND-LEVEL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 8A TO220 datasheet.pdf