Vishay/Vitramon VJ1812Y332JXPAT5Z
VJ1812Y332JXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y332JXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 3300PF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y332JXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1812Y332JXPAT5Z
QUANTITY
VJ1812Y332JXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y332JXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y332JXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y332JXPAT5Z
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y332JXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y332JXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1812Y332JXPAT5Z
FUSE BRD MNT 2A 125VAC 80VDC SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1W DO41G datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC MIXER DBL BALL 18-42GHZ datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 13POS GOLD SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 38POS .3M datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf