Vishay/Vitramon VJ1812Y392KBFAT4X
VJ1812Y392KBFAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y392KBFAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3900PF 2KV X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y392KBFAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y392KBFAT4X
QUANTITY
VJ1812Y392KBFAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y392KBFAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y392KBFAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y392KBFAT4X
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y392KBFAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y392KBFAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y392KBFAT4X
IC MOSFET DVR INV 1.5A 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 04POS STR datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 340MA 310 MOHM datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN STACKER 10POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 72MM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.0V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 32 datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf