Vishay/Vitramon VJ1812Y471JBCAT4X
VJ1812Y471JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y471JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 200V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y471JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y471JBCAT4X
QUANTITY
VJ1812Y471JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y471JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y471JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y471JBCAT4X
Related LinksVJ1812Y4, VJ1812Y471JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y471JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y471JBCAT4X
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 22V 250A DISC 9MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 940POS GOLD datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
TRANS RF 140W 65V LDMOS datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC datasheet.pdf