Vishay/Vitramon VJ1812Y472KXPAT5Z
VJ1812Y472KXPAT5Z picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y472KXPAT5Z
Brief Description
CAP CER 4700PF 250V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y472KXPAT5Z.pdf
Availability of VJ1812Y472KXPAT5Z
QUANTITY
VJ1812Y472KXPAT5Z Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y472KXPAT5Z
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y472KXPAT5Z
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HVArc Guard™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage, Arc Guard™
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y472KXPAT5Z
Related LinksVJ1812Y4, VJ1812Y472KXPAT5Z Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y472KXPAT5Z Details Description
Related parts for VJ1812Y472KXPAT5Z
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC SMPC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TPLI 290 A1 16" X 16" datasheet.pdf
LOW PROFILE, 6 POLE/10 AMP, WC datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO252 datasheet.pdf