Vishay/Vitramon VJ1812Y564JBAAT4X
VJ1812Y564JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y564JBAAT4X
Brief Description
CAP CER 0.56UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y564JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y564JBAAT4X
QUANTITY
VJ1812Y564JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y564JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y564JBAAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y564JBAAT4X
Related LinksVJ1812Y5, VJ1812Y564JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y564JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y564JBAAT4X
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 19NH 480MA 202 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RING TIN 250-300MCM 1" datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
HAN-MOD COAX CONT 75OHM (RG179) datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 0.5DB datasheet.pdf
IC CTLR IRDA LSI REMOTE 48VQFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf