Vishay/Vitramon VJ1812Y564KBBAT4X
VJ1812Y564KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y564KBBAT4X
Brief Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y564KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y564KBBAT4X
QUANTITY
VJ1812Y564KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y564KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y564KBBAT4X
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y564KBBAT4X
Related LinksVJ1812Y5, VJ1812Y564KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y564KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y564KBBAT4X
IC USB WIRELESS 2.4GHZ 48VQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 430PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 6.2A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
19+19 DIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf