Vishay/Vitramon VJ1812Y684KBBAT4X
VJ1812Y684KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y684KBBAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.68UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y684KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y684KBBAT4X
QUANTITY
VJ1812Y684KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y684KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y684KBBAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y684KBBAT4X
Related LinksVJ1812Y6, VJ1812Y684KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y684KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y684KBBAT4X
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 30V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 2POS DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 8.88K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf