Vishay/Vitramon VJ1825Y183KBGAT4X
VJ1825Y183KBGAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1825Y183KBGAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1825
Datasheet Download
VJ1825Y183KBGAT4X.pdf
Availability of VJ1825Y183KBGAT4X
QUANTITY
VJ1825Y183KBGAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1825Y183KBGAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1825Y183KBGAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1825Y183KBGAT4X
Related LinksVJ1825Y1, VJ1825Y183KBGAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1825Y183KBGAT4X Details Description
Related parts for VJ1825Y183KBGAT4X
RES SMD 348K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 2.5GSPS RF 160BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 5SIP datasheet.pdf
SCZ 3.81/07/180G SN OR BX datasheet.pdf
RES 9.805K OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.2A 75 MOHM SMD datasheet.pdf