Vishay/Vitramon VJ2220Y563JBEAT4X
VJ2220Y563JBEAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2220Y563JBEAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.056UF 500V X7R 2220
Datasheet Download
VJ2220Y563JBEAT4X.pdf
Availability of VJ2220Y563JBEAT4X
QUANTITY
VJ2220Y563JBEAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2220Y563JBEAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2220Y563JBEAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2220 (5750 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.200" W (5.74mm x 5.08mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2220Y563JBEAT4X
Related LinksVJ2220Y5, VJ2220Y563JBEAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2220Y563JBEAT4X Details Description
Related parts for VJ2220Y563JBEAT4X
VARISTOR 354V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 2CSP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf