Vishay/Vitramon VJ2225Y103JBCAT4X
VJ2225Y103JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2225Y103JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 200V X7R 2225
Datasheet Download
VJ2225Y103JBCAT4X.pdf
Availability of VJ2225Y103JBCAT4X
QUANTITY
VJ2225Y103JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2225Y103JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2225Y103JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2225Y103JBCAT4X
Related LinksVJ2225Y1, VJ2225Y103JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2225Y103JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ2225Y103JBCAT4X
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 1200V 25A datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 29A TO220F datasheet.pdf
CONN SOCKET 90POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 16 CONTAC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 20W datasheet.pdf
CONN RCPT HSG MALE 15POS FLANGE datasheet.pdf