Vishay/Vitramon VJ2225Y104KBCAT4X
VJ2225Y104KBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ2225Y104KBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 200V X7R 2225
Datasheet Download
VJ2225Y104KBCAT4X.pdf
Availability of VJ2225Y104KBCAT4X
QUANTITY
VJ2225Y104KBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ2225Y104KBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ2225Y104KBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case2225 (5763 Metric)
Size / Dimension0.226" L x 0.250" W (5.74mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ2225Y104KBCAT4X
Related LinksVJ2225Y1, VJ2225Y104KBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ2225Y104KBCAT4X Details Description
Related parts for VJ2225Y104KBCAT4X
CAP TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC LT GRAY 3" datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-226 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BROWN datasheet.pdf