Vishay/BCcomponents VKO102MCQCRCKR
VKO102MCQCRCKR picture photo
Mfg. Part Number
VKO102MCQCRCKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKO102MCQCRCKR.pdf
Availability of VKO102MCQCRCKR
QUANTITY
VKO102MCQCRCKR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKO102MCQCRCKR
Internal Part NumberEIS-VKO102MCQCRCKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKO
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKO102MCQCRCKR
Related LinksVKO102M, VKO102MCQCRCKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKO102MCQCRCKR Details Description
Related parts for VKO102MCQCRCKR
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 4.5V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.25% 1/10W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.5K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
INSERT GUARD TAPE APPL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 60V AXIAL datasheet.pdf