Vishay/BCcomponents VKO152MCQEF0KR
VKO152MCQEF0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKO152MCQEF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKO152MCQEF0KR.pdf
Availability of VKO152MCQEF0KR
QUANTITY
VKO152MCQEF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKO152MCQEF0KR
Internal Part NumberEIS-VKO152MCQEF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKO
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKO152MCQEF0KR
Related LinksVKO152M, VKO152MCQEF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKO152MCQEF0KR Details Description
Related parts for VKO152MCQEF0KR
BOX ABS/PC GRAY 22.09" X 14.98" datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
TXRX OPT SM 155MBS SONET OC3/SDH datasheet.pdf
MECHNCL SAMPLE VTM FULL CHIP SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC WATCH CIRCUIT 32KHZ DIE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 240VAC datasheet.pdf
IC CLK GEN SPREAD SPECTRUM 8MSOP datasheet.pdf
TOOL DIE ASSEMBLY datasheet.pdf
CIR BRKR 20A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
FUSE LK CPS T 003A NRB 23" datasheet.pdf