Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ54CAHE3/61
SMAJ54CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ54CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMA
Datasheet Download
SMAJ54CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ54CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ54CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ54CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ54CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.6A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ54CAHE3/61
Related LinksSMAJ54C, SMAJ54CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ54CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ54CAHE3/61
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
MEMBER MODULE PIC16F870/F871 datasheet.pdf
CONN CABLE STNDRD STRAIGHT M8 2M datasheet.pdf
POWER STRIP SURGE PROTECT 6'C datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
MICRO 15C PIN 36" YEL JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf