Nichicon UHZ1C681MPM
UHZ1C681MPM picture photo
Mfg. Part Number
UHZ1C681MPM
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UHZ1C681MPM.pdf
Availability of UHZ1C681MPM
QUANTITY
UHZ1C681MPM Order Process
Ship out your order
Specifications of UHZ1C681MPM
Internal Part NumberEIS-UHZ1C681MPM
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.28A
Impedance12 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UHZ1C681MPM
Related LinksUHZ1C, UHZ1C681MPM Datasheet, Nichicon Distributor
UHZ1C681MPM Details Description
Related parts for UHZ1C681MPM
SENSOR 15PSIA MV DUAL datasheet.pdf
SPLICE W/HOLDER FIBRLOK II UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 400W datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 250V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220F datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 13MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 122 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf