Vishay/BCcomponents VKO222MCQUARKR
VKO222MCQUARKR picture photo
Mfg. Part Number
VKO222MCQUARKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKO222MCQUARKR.pdf
Availability of VKO222MCQUARKR
QUANTITY
VKO222MCQUARKR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKO222MCQUARKR
Internal Part NumberEIS-VKO222MCQUARKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVKO
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKO222MCQUARKR
Related LinksVKO222M, VKO222MCQUARKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKO222MCQUARKR Details Description
Related parts for VKO222MCQUARKR
RES SMD 430 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1W 750K OHM 5% datasheet.pdf
RES SMD 2.71K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 1% BP 1825 datasheet.pdf