Vishay/BCcomponents VKP152MCQNZ0KR
VKP152MCQNZ0KR picture photo
Mfg. Part Number
VKP152MCQNZ0KR
Brief Description
CAP CER 1500PF 760VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VKP152MCQNZ0KR.pdf
Availability of VKP152MCQNZ0KR
QUANTITY
VKP152MCQNZ0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of VKP152MCQNZ0KR
Internal Part NumberEIS-VKP152MCQNZ0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated760VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VKP152MCQNZ0KR
Related LinksVKP152M, VKP152MCQNZ0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VKP152MCQNZ0KR Details Description
Related parts for VKP152MCQNZ0KR
RES SMD 51 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
ADAP EX M32-1 1/4NPT datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT RED datasheet.pdf
RES 953 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
SENSOR OPTO SLOT TRANS THRU datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf